Budowa czy kupno domu

www.alergicznie.net.pl http://ewpa.pl/

Jedna z rozterek, które nachodzą ludzi chcących posiadać własny dom zawiera się w pytaniu: budować samodzielnie, czy kupić coś gotowego? Rynek wtórny domów w Polsce wygląda całkiem okazale. Ofert jest naprawdę wiele i są to przede wszystkim domy zlokalizowane poza granicami dużych miast lub na ich obrzeżach. Nieco rzadziej spotyka się oferty domów na sprzedaż w ramach ścisłej zabudowy miejskiej, choć i takie propozycje znajdziemy. Plusem takiej inwestycji jest to, że razem z domem nabywamy działkę, na której się znajduje. Lokujemy zatem kapitał w nieruchomość, a to zawsze dobry krok.

Przeważnie taki dom kupujemy na kredyt, a to już zmienia naszą sytuację. Owszem, mamy prawo w nim zamieszkać, mamy prawo użytkować działkę, ale jej stuprocentowymi właścicielami czuć się do końca nie możemy. Zazwyczaj musimy na to czekać średnio 30 lat – gdy spłacimy całość naszych zobowiązań wobec banku. Trudno więc dziwić się ludziom, iż szukają różnych sposobów na minimalizację kosztów ponoszonych z tytułu nabycia lub budowy domu. Budując szuka się oszczędnych technologii, a kupując – tanich domów.

Do najkorzystniejszych finansowo rozwiązań jakie można na dziś spotkać należą całoroczne domki holenderskie. Cieszą się one wielką popularnością w Holandii, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Stamtąd sprowadza się do Polski używane domki, które często nadają się do niemal natychmiastowego zamieszkania. W pełni wyposażone w meble, łóżka i nierzadko sprzęty AGD, z możliwością przyłączenia mediów stanowią kuszącą opcję zwłaszcza dla właścicieli uzbrojonych działek. W takim układzie nieduży, ale w pełni funkcjonalny dom można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych.