Fundamenty – pierwszy krok na budowie

info.nokia6300.pl zestawy środków czyszczących

Solidne, dobrze wykonane fundamenty dają nam gwarancję, że nasz dom przetrwa co najmniej kilka następnych pokoleń. Z tego właśnie powodu, decyzja o doborze fundamentów powinna być bardzo przemyślana – w przeciwieństwie do np. elewacji czy ocieplenia budynku, później niewiele będziemy mogli w tej kwestii zmienić.

Co więc należy brać pod uwagę przy tym etapie budowy? Wybierając fundamenty musimy pamiętać o trzech rzeczach: pierwsza z nich to warunki gruntowe panujące na działce, druga właściwy ciężar budynku, a trzecia dotyczy sposobu prowadzenia robót na budowie. Wszystkie te czynniki koniecznie muszą być uwzględnione w projekcie domu. Jeśli chodzi już natomiast o wybór samego materiału budowlanego – fundamenty buduje się najczęściej z betonu i żelbetonu.

Muszą być one bowiem odporne na mróz, wilgoć, a także substancje chemiczne i biologiczne, których w glebie nie brakuje. W budownictwie jednorodzinnym fundamenty wylewane są pod ścianami nośnymi, kominami i słupami. Wykorzystuje się tu tzw.

ławy fundamentowe, które stanowią jedną z prostszych metod konstrukcji.