Podstawowe zasady budowy domu parterowego

https://prochem.com.pl

Dla większości inwestorów wyznacznikiem są zasady zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Warto poznać te założenia, ponieważ koniecznie trzeba dostosować do nich swoje zamierzenia związane z budową domu.

Dom parterowy zobowiązuje do posiadania działki o większej powierzchni niż dla zabudowy piętrowej. Wielkość działki czasami zupełnie zmienia pierwotne plany inwestora.

Jeżeli w gminie nie ma planu zagospodarowania należy dostosować swoją inwestycję do wskazanych przez urząd wymogów. Trzeba np.

wykonać dach dwuspadowy o konkretnym nachyleniu czy zachować wymaganą maksymalną wysokość kalenicy. Te wskazania nie zawsze pokrywają się z wizją przyszłych właścicieli domu, którzy np.

wymarzyli sobie dom pokryty dachem czterospadowym usytuowanym w zupełnie innym miejscu na działce. Przed przystąpieniem do budowy domu parterowego konieczne są prace geologiczne, które pozwolą określić, czy budynek może być podpiwniczony, czy też lokalne warunki na to nie pozwalają.

Wszystko zależy od poziomu wód gruntowych na terenie przeznaczonym pod inwestycję budowlaną. Ostatnio bardzo często odstępuje się od budowania piwnic, bo w przyszłości sprawiają one kłopoty z powodu zmieniającego się poziomu lustra wód gruntowych.

Poza tym budynek posadowiony na stabilnym gruncie jest bezpieczniejszy i nie grożą mu żadne prace związane z odwadnianiem bądź pozbywaniem się zawilgocenia. Sprzyja temu również dobrze zaplanowany i funkcjonalny system odprowadzania wód opadowych.